B i H
Typography

sudionici okruglog stolaMOSTAR-Rješavanje hrvatskog nacionalnog pitanja u BiH treba biti prioritet političkoga djelovanja u našoj zemlji, zaključak je okrugloga stola koji je danas održan u Mostaru u organizaciji Hrvatskog studentskog politološkog foruma na temu ''Rješenje hrvatskog pitanja u BiH - teorija i praksa''.

Na okruglom stolu, koji je izazvao veliku pozornost javnosti, sudjelovali su prof. dr. Ugo Vlaisavljević, prof. dr. Dražen Pehar, politički analitičar,  Milan Šutalo, glavni urednik portala Dnevnik.ba, Ivan Anđelić, HZ HB, Tvrtko Miloviće, urednik portala Poskok.info


Dr. Ugo Vlaisavljević, sveučilišni profesor i politički analitičar je rekao kako nacionalno pitanje ostaje najvažnije političko pitanje u BiH.
Nacionalno pitanju u BiH i to pogotovo iz ugla stanja hrvatskog naroda,  zasigurno je prioritet. Pri tom mislim prije svega na činjenicu da su Hrvati demografski u BiH najmanja populacija te, s druge strane, da je njihova priznatost u zakonsko-ustavnom okviru nešto što nezadovoljava većinu Hrvata. Takav se zaključak nameće slušajući hrvatsko javno mišljenje, a pogotovo vodeće hrvatske političare. Postaviti nacionalno pitanje danas u BiH znači, prije svega, baviti se položajem Hrvata u zemlji, rekao je dr. Vlaisavljević. U tom kontekstu on je naznačio i važnost i ulogu koju imaju mediji.


Milan Šutalo, glavni urednik portala Dnevnik.ba, naglasio je u svom izlaganju kako Daytonski i Washingtonski sporazum, iako su ih Hrvati nerado prihvatili, nisu uzročnici neravnopravnosti Hrvata u BiH, nego za to krivi naknade intervencije visokih predstavnika međunarodne zajednice u BiH, u prvom redu bivšeg visokog predstavnika Wolfganga Petritscha.


Njegove intervencije u Ustav su uklonile one zapreke koji su postojale kao mehanizmi zaštite od majorizacije Hrvata. Na neki način time su i otvorena vrata za majorizaciju Hrvata u BiH. BiH kao država tri suverena naroda može opstati jedino kao federativna država u kojoj će svi imati jednake pozicije, odnosno u kojoj će sva tri naroda pretežni dio svog suvereniteta ostvarivati kroz federalnu jedinicu, a ostalo delegirati na saveznu razinu, rekao je Šutalo te dodao kako država u kojoj postoji izraženo nezadovoljstvo pojedinih naroda, gdje ne postoji mogućnost da se postigne temeljni dogovor oko ustava, ne može opstati.


BiH danas opstaje samo zahvaljujući međunarodnoj prisili, rekao je Šutalo. On, kao i većina sudionika okruglog stola naglasila je sramotnu ulogu FTV-a kao javnog servisa u demoniziranju hrvatskih političkih predstavnika i nemogućnosti da se kroz taj servis kojeg plaćaju kroz rtv pristojbu artikuliraju i hrvatska gledišta, stajališta i interesi.


Dr.Dražen Pehar, politički analitičar je u svome izlaganju iznio je tri konstatacije kao temeljne za razumijevanje BiH. Prvi je da je, kako je kazao tzv.BiH, u suštini diktatura jer zemlja ima nadsuverena u vidu međunarodne zajednice, odnosno Ureda visokoga predstavnika u BiH koji, pak, nikomu ne odgovara za svoje postupke.


Bosanskohercegovački Hrvati takav odnos ne bi trebali prihvaćati jer se radi o diktaturi a ne demokraciji, rekao je dr.Pehar.


Prozvao je političke predstavnike bh. Hrvata da ne koriste sve mehanizme za zaštitu svojih prava koji su im na raposlaganju. Tako je naveo kako bi trebalo podnijeti tužbu Ustavnome sudu BiH kojom bi se ispitao način izbora hrvatskoga člana Predsjedništva BiH Željka Komšića.
-Činjenica je da je Komšić izabran većinom bošnjačkih glasova i to bi na Ustavnome sudu BiH bilo vrlo lako dokazivo. Međutim, taj mehanizam zaštite nitko nije iskoristio, rekao je Pehar te, kao i Šutalo, naglasio činjenicu kako je Komšić drugi bošnjački član Predsjedništva BiH.


Trvtko Milović je ukazao na katrastrofalnu situaciju u medijsom prostoru kada su Hrvati u pitanju, iznijevši tezu kako bi bilo za Hrvate važnije da se ovakvo sramotno i neprofesionalno izvještavanje FTV-a dovede u profesionalne okvire, nego da Hrvati dobiju rtv kanal na hrvatskom jeziku. Istaknuo je podatak, akoji govori o odnosu FTV-a prema Hrvatima i Srbima, kako su njihovi legitimni predstavnici Dragan Čović i MIlorad Dodik zadnji puta gostovali na toj televiziji 2006, odnosno 2007. godine. Milović je upozorio kako su Hrvati ostali bez radiopostaja, a agencija FENA-e je pod političkim nadzorom.

Ivan Anđelić, HZ HB, govorio je o prijedlogu ustroja BiH kako je to predložio bivši član Predsjedništva Republike BiH Franjo Boras, koji je i sam aktivno sudjelovao u radu okruglog stola.

Predsjednik Hrvatskog studentskog politološkog foruma Goran Kutle kazao je kako neravnopravnost Hrvata seže još iz Daytonskog mirovnog sporazuma i međunarodnih intervencija koje su bile na štetu Hrvata, a kasnije tom su pogodovale i neke greške hrvatske politike. Hrvati su danas u najgorem položaju još od rata, zaključio je Kutle.(R.I. Dnevnik.ba)

UPOZORENJE!: Samo registrirani korisnici mogu komentirati sadržaj! Zabranjeno je vrijeđanje na rasnoj, spolnoj, vjerskoj i nacionalnoj osnovi. Nepridržavanjem ovog pravila riskirate ZABRANU PRISTUPA portalu Dnevnik.ba! Komentari su djelo i mišljenje posjetitelja portala. Dnevnik.ba ne odgovara za njih, kao ni za nastale reakcije!

Preuzeto sa: Dnevnik.ba