Hrvatska
Typography

Oko 30-ak vjernika i šest svećenika Hrvatske schönstattske lige svećenika okupilo se 17. listopada 2016. godine na svoj, jedan od dva susreta u godini, u župi Lupoglav. Domaćin je bio vlč. Mirko Brlić, župnik koji nas je lijepo primio. Svaki put se župe mijenjaju o čemu odlučuje koordinator lige vlč. Ivan Ravlić.

Sve je na početku susreta, koji je počeo u 10 sati, pozdravio Ivan Ravlić, zaželjevši dobrodošlicu svima i svećenicima i nazočnim vjernicima. Potom je slijedio referat koji je izložio vlč. Josip Đurin, vicerektor u Dječačkom sjemeništu na Šalati u Zagrebu a posebno je naglasio našu zadaću koju bi trebali izgrađivati u odnosu na Schönstatt „da li smo poput oca Kentenicha, utemeljitelja Schönstatta, spremni zauzeti čvrst stav: pripadati Bogu, služiti

Bogu i ostvarivati njegova djela. Naš cilj života i rada treba biti Bog, a Marija treba biti naša mentorica, odnosno odgajateljica u tome kako doseći taj cilj. Marija je vrata milosrđa i po njoj je milosrđe Božje ušlo u svijet, koje je potpuno besplatno. Ono je obilno vrelo nježnosti, velikodušnosti i bezuvjetne ljubavi. Ne moramo ga kupovati, ne moramo ga zaslužiti, ono nam je besplatno darovano. Sva je ljubav Božja milosrđe. Ta milosrdna ljubav Božja susreće svakoga u njegovu siromaštvu i u njegovim potrebama. „Svijetu koji Bježi od Boga trebali bismo suprotstaviti svijet koji čezne za Bogom“ kaže Josip Kentenich. Što smo bliži Mariji, to više prihvaćamo svoju malenost. Marijina majčinska ljubav pomaže nam prepoznati i mirno prihvatiti svoja ograničenja i svoju krhkost. To je veliki dar koji nam Marija daje. Ona nam daje i dar zahvalnosti“ završio je svoje razmišljanje vlč. Đurin.

schoenstattska liga velikaNakon kratke pauze počela je sv. misa koju je predslavio župnik iz Đakova vlč. Tomislav Ćorluka, predsjednik HŠO., a propovijedao je vlč. Ivan Ravlić koji je u svojoj propovijedi naglasio, kako u vremenu u kojem se nalazimo treba uspostaviti dijagnozu: „Bez uspostave prave dijagnoze nema ni duhovnoga napretka. Moramo ispitati od kojih bolesti boluje naše vrijeme, a ima ih i previše. Da li u našim obiteljima ima ljubavi, i da li one zrače slobodu ili strah. Obitelj bi trebala biti kako reče P. Kentenich „kraljevstvo radosti“. Naše obitelji moraju biti istinoljubive. Od njih treba započeti obnova svijeta, ne od nekih drugih ili negdje na drugom mjestu. Kad smo ovako stvari postavili, onda se zapitajmo, ima li za ovaj svijet ozdravljenja? Ozdravljenje nam nudi veliki učitelj Eckhard: „Bog je u nama, ali smo mi – uglavnom – izvan sebe pa ga ne nalazimo.“ Tražimo ga gdje ga ne možemo naći i ne ćemo ga naći. Trebamo putovati prema svojoj dubini, pronaći to blago u dubinama svoje duše i otkriti sami sebe, Boga i druge. Gospa schönstattska će nam pomoći, jer po njoj nalazimo Boga. Zato potičem malodušne vjernike, a i među nama duhovnim zvanjima ima takvih, da se s pobožnošću prema Majci Božjoj vrate k Bogu. Prava se pobožnost prema M. Božjoj Triput divnoj Gospi schönstattskoj mjeri žrtvama, odricanjima, koliko smo i koliki spremni danas na to. Nema vjere bez žrtve“, završio je Ravlić.

Razgovaralo se i od izgrađenom svetištu Gospe Šenštatske u Maloj Subotici kod Varaždina kako ga uzdržavati i materijalno a i personalno, jer nema duhovnih zvanja schönstattskih orijentiranih. Razmišlja se o izgradnji istog svetišta u Istočnoj Slavoniji u Ivanovcima kod Valpova, što se planira već iduće godine stupiti na gradilište. No, volja je Gospe da u Hrvatskoj budu dva svetišta. Ovu problematiku oko izgradnje i uzdržavanja svetišta iznio je najkompetentniji za širenje schönstattske pobožnosti p. Kristof Horn. Na kraju lijepim ručkom sve je počastio domaćin vlč. Mirko Brlić. Slijedeći sastanak zakazan je u župi sv. Obitelji u Rijeci kod domaćina vlč. Vjekoslava Kovača za 24. travnja 2017. godine.

I.R.