Orašje
Typography

Druženje žena sjeveroistočne Bosne okupilo je u Orašju rekordan broj od čak 630 djevojaka, žena, majki, baka, tetki... Toliko žena na jednom mjestu, sve uz pozitivno ozračje druženja, uspješno je organizirala Udruga žena “Žene Orašja”.

Već četiri godine organiziraju ovakva druženja smatrajući da je ženama koje su opterećene dnevnim obvezama nužna ovakva vrsta okupljanja i odmora, barem nakratko, od uobičajene svakodnevice.

Zahvaljujući svojoj srdačnosti i gostoprimstvu, oraške su žene ovoga puta uspjele ugostiti nekoliko stotina žena iz 14 gradova BiH.

Različitih su profesija i zvanja, raznih dobnih skupina, svaka sa svojim problemima i potrebama, no svima je zajednička crta – druženje i prijateljstvo, koje njeguju još od 2002., kada je započeo prvi takav susret u Tuzli.

druzenje zena

Kratak predah od obveza

- Ovo je bilo iznad svih naših očekivanja, a ozračje je bilo i više nego odlično.

Prezadovoljne smo ovolikim odzivom žena i raspoloženjem koje su donijele sa sobom. Posebno nam je drago što su sve naše gošće, predstavnice gradova i udruga, izrazile zadovoljstva dolaskom u Orašje, organizacijom večeri, našim dobro poznatim posavskim gostoprimstvom, kazala je predsjednica udruge “Žene Orašja” Rizama Tukulj te zahvalila općinskim i županijskim institucijama koje su dale potporu organiziranju skupa. Mejra Hujdurović iz Aktiva žena Banovići ponovno je sa svojim članicama stigla u Orašje jer, kaže, ovakva druženja, bez obzira gdje se održavaju, ne propušta.

Banovićka udruga ima 120 članica i vrlo su aktivne. Četiri puta su, kaže, odnijele pobjedu na natjecanju Bosanska sofra na Lukavačkom sajmu, na što su iznimno ponosne.

Svako tromjesečno druženje žena sjeveroistočne Bosne prate i članice Društva umirovljenica iz Brčkog. - Predivno nam je i dobro je da nas ovako okupe jer nas svi zaboravljaju, kažu umirovljenice Brčkog. Njih oko 120 aktivne su članice udruge.

Žene s narančastom vrpcom

Zlata Rekić, predsjednica Aktiva žena iz Tuzle, kaže kako su upravo one započele ovu “gužvu” 2002. godine s ciljem da se žene što više zbliže sa svim svojim problemima i svim lijepim željama koje žena zna i umije jedna drugoj prenijeti. - Ovo je lijek za žene, kratak predah od silnih obveza koje nam život nameće svakodnevnim brigama i problemima, kazala je Rekić.

Ponosna je osobito na program koji njihova udruga provodi s ranjivim skupinama koje su na marginama društva – hendikepiranom djecom i socijalno ugroženim građanima.

Tijekom oraškoga druženja žene su nosile narančastu vrpcu u znak potpore kampanji protiv nasilja nad ženama i nasilja nad djecom, a također su sudjelovale i u prikupljanju novčanih donacija za pomoć u liječenju teško oboljelog pacijenta iz Orašja koji mora na operativni zahvat u Tursku. Novi susret planiran je za tri mjeseca u Gradačcu.

Za Posavinu.org piše Nada Koturić