Posavina
Typography

porusena kucaCroportal.ba je u četvrtak 07. studenog 2012. objajavio jedan skandalni članak o obnovi  Bosanske  Posavine kojeg prenosimo u cijelosti: SKANDAL - AFERA Milijunima kuna hrvatske Vlade za povratak u Posavinu, napravili kuće i vile u - HRVATSKOJ

Stotine milijuna kuna koje je Republika Hrvatska donirala za izgradnju i popravak domova u bosanskoj Posavini koje su dobile udruge Posavljaka izgleda da su završile u - Republici Hrvatskoj. Cijela afera ne bi ni ugledala svjetlo dana da se u oglasnicima nisu pojavili oglasi u kojima je u posljednje vrijeme povećan broj prodaje nekretnina, mahom kuća, vila i apartmana u Slavoniji, Zagrebu i Dalmaciji.

Zbog novog zakona o nekretninama koji će stupiti na snagu u hravtskoj početkom naredne godine, Zakona o porezu na nekretnine, kako će se u konačnici zvati koji će biti na dnevnom redu Vlade već za tjedan dana, nakon slijedi široka javna rasprava, a njegova primjena predviđena je od 1. travnja 2013. godine, nastala je prava uzbuna među vlasnicima nekretnina.

Upravo ovaj Zakon je razlog što su se brojni Posavljaci odlučili na prodaju nekretnina u Hrvatskoj. Stanovi, kuće ali i vile koje su napravili zahvaljujući godinama dobivanim izdašnim donacijama osvanuli su u oglasnicima koji izlaze u Hrvatskoj. To su rezultati istraživanja koje je provela istražiteljska ekipa croportal.ba.

Naša ekipa posjetila je posavska sela Vranduk ,Bukovac, Ritešić, Majevac, Trnjani, Božinci Donji, Glogovicu, Podnovlje i utvrdila kako su kuće i stambeni objekti u ovim selima, za koje je Vlada Hrvatska godinama izdvajala sredstva, zapravo još ruševine i kako je ukupno obnovljena tek svaka šesta kuća. U svakoj obnovljenoj kući živi svega trećina povratnika starijih godina dok im sinovi i kćerke te rodbina i žive i rade u Hravtskoj. Ostale obnovljene kuće i dalje zjape potpuno prazne jer su Posavljaci uglavnom preselili u Slavoniju i Zagreb te dijelom u Dalmaciju i Split.

Primjerice, hrvatska sela u Posavini: Gornje i Donje Ledenice, Tramošnica Gornja i Donja, Njivak, Orlovo Polje, Šamarevac popravljaju se već 15 godina istim sredstvima dok se novci za njihovu izgradnju koja je Hrvatska godinama donirala preusmjeravaju na gradnju i kupovinu kuća i stanova u Hrvatskoj. Među udrugama Posavljaka nalazi se i udruženje Feniks iz Dervente čiji članovi na vlastitim imenima ima nekretnine, kuće i stanove u Hrvatskoj što smo provjerili uvidom u katastar i registar zemljišta. No, oni to i ne demantiraju.

Da priča ne bi ostala ovakva, poduzetni Posavci su u Dalmaciji napravili i vile-apartmane koje sada zbog stupanja novog Zakona o porezu na nakeretnine žele prodati i dodatno profitirati. Makarsko primorje je jedno od najatraktivnijih lokacija koje su uknjižene na posavska prezimena. Posavljaci su se izuzetno dobro snašli izvan svojih ognjišta jer su vrijedni  i marljivi, a neki od njih su postali nakon svog egzodusa i poznati, no ova afera im svakako ne ide u prilog.

Vrijeme protiče, a povratak Posavljaka u Posavinu se prolongira, odgađa i ne događa. Hrvatske kuće u Posavini se ne obnavljaju iako sredstva na račune udruženja i dalje uredno pristižu, a jedan od izdašnijih donatora je Hrvatska koja se i sama nalazi u krizi. Interesantno je i to kako brojna udruženja kojima na račune pristižu milijuni kuna za obnovu nikome ne polažu račune o utrošku sredstava, nemaju godišnja izvješća, nemaju nikakve kontrole, ne predaju godišnja financijska izvješća poreznim tjelima i što je najapsurdnije nemaju ni računovodstva niti pravne odjele, a neka od njih čine i do samo tri člana što zahtijeva zakon o udrugama.

Činjenjica je kako je i međunarodna zajednica, predvođena OHR-om i Američkim Veleposlanstvom nikada nije poticala i nikada nije insistirala na povratku Hrvata u Posavinu na isti i približno jednak način kao što je poticala povratak Bošnjaka u RS ili Herceg-Bosnu ili npr. povratak Srba u Federaciju ali to svakako nije opravdan razlog da se sredstva namjenjena pomoći povratka i obnove kuća u Posavini zloupotrebljavaju na ovakav način.
 
Naše istraživanje je pokazalo kako trenutno stanje i socijalni položaj te gdje obitavaju izbjegli i raseljeni Posavljaci daje sasvim drugu sliku. Oko 90% Posavljaka je izbjeglo u RH gdje su izgradili nove kuće ili su kupili stanove ali ne žele priznati na koji način i otkud im novac. Oko 7% ih je prema podatcima njihovih udruženja u inozemstvu. Svega 3% Posavljaka se nalazi u Posavini.
 
Svi naši ispitanici su nam potvrdili kako već dugo godina rade i imaju posao zajedno s članovima obitelji, imaju najmanje jedan ili čak do tri automobila, školuju se ili su završili fakultet u Hrvatskoj. Na naše pitanje žele li se vratiti u Posavinu, odgovor je bio da su se već „snašli u Hrvatskoj“, imaju stanove, kuće i poslove koje ne namjeravaju napustiti kako bi otišli u „nesigurnu Posavinu gdje ih čeka neizvjesnost“. Mnogi od njih su ugledni akademski građani u Hrvatskoj. Naš upit je bio: Hoćete li prodati zemlju koju posjedujete u Posavini, a preko 80% ispitanika je odgovorilo kako neće ili ne želi prodati svoju imovinu za sada, uz kratki komentar „Neka stoji, to je naša djedovina“. Mali postotak Posavljaka ispod 20% je već prodao svoju imovinu i trajno se naselio na nekim drugim područjima ili razmišlja o prodaji imovine.

Istraživački tim Croportal.ba