Zanimljivosti
Typography

medMed je bogat vitaminima i mineralima, a ima i anti upalna svojstva. Jesen je već na pragu, a s njom stiže i sezona prehlada i gripa. Pripremite svoj organizam unoseći dovoljne količine vitamina i minerala.

Med je bogat vitaminima i mineralima, a ima i anti upalna svojstva.  Uz pomoć ovih 10 trikova otkrijte koji je med pravi!
1. Uzmite malo meda i protrljajte ga između kažiprsta i palca dok se ne raspadne. Čisti med je dobar za kožu i nije ljepljiv. Ako je ono što ste utrljali ljepljivo, znači da ima šećera ili umjetnih zaslađivača u njemu.
2. Probajte staviti malo meda na papir ili papirnati ručnik. Čisti prirodni med ne sadrži vodu i neće probiti papir dugo vremena.
3. Pčele instinktivno grade košnice na drveću i među stijenama kako bi se zaštitile od mrava. Stavite malo meda kod mrava, oni neće dirati prirodni med.
4. Sa žumanjkom pomiješajte malo meda. Ako je med čist, kada istučete žumanjak, izgledat će kao da je kuhan.
5. Jednu žličicu meda stavite u punu čašu vode. Umjetni med će se početi otapati, a čisti med će se zgrudati i spustiti na dno.
6. Ako namažete med na šnitu kruha, prirodni med će otvrdnuti kruh za nekoliko minuta, dok će umjetni med navlažiti kruh zbog sadržaja vode.
7. Neposredno prije gutanja pravi med dat će vam osjećaj bockanja u ustima što lažni med ne može postići.
8. Promatrajte hoće li se med kristalizirati tijekom vremena. Imitacija meda će ostati glatka kao sirup, bez obzira na to koliko dugo je pohranjena, dok će se pravi med kristalizirati.
9. Vrh šibice umočite u med i pokušajte zapaliti. Prirodni med neće smetati zapaljenju šibice. Lažni med ima vode pa se šibica zato neće moći zapaliti.
10. Stavite u mikrovalnu pećnicu dvije do tri žličice meda. Zagrijte na visokoj temperaturi. Prirodni med će se brzo karamelizirati i neće postati pjenast. Lažni med će se teško karamelizirati i bit će prepun mjehurića.

Preuzeto s http://www.dnevno.hr, Autor: A. Pranjić