B i H
Typography

cordas covic komarica1Predsjednik HDZ BiH prof. dr. Dragan Čović i član Predsjedništva HDZ BiH te ministar za izbjeglice i raseljena lica RS Davor Čordaš razgovarali su danas, 7. svibnja 2013. godine u Banjoj Luci sa biskupom banjolučkim Franjom Komaricom o povratku Hrvata u Republiku Srpsku.


Na sastanku se razgovaralo o projektima pomoći hrvatskim povratnicima u Republiku Srpsku, a posebno na prostor banjolučke regije.

Najveća pozornost posvećena je Regionalnom programu stambenog zbrinjavanja kojim će biti osigurana trajna stambena rješenja za 5.400 obitelji na prostoru Bosne i Hercegovine, od čega po 1800 obitelji iz reda sva tri konstitutivna naroda i ostalih.
Svih 1800 hrvatskih obitelji vratit će se na prostor Republike Srpske. Ministar Čordaš je podsjetio da je javni poziv za ovaj projekt raspisalo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, te da je rok za prijavu produžen do daljnjeg.

Biskup Komarica podsjetio je na Međunarodni simpozij o miru i mirenju „Korak naprijed" koji će organizirati Banjolučka biskupija, a čiji je cilj vraćanje Bosne i Hercegovine na globalnu medijsku, duhovnu i političku scenu, čime bi se oživjela svijest o potrebi pomirenja na ovim prostorima i u cjelini.
Čordaš je govorio i o sredstvima Saudijskog fonda za razvoj u iznosu od 15 milijuna američkih dolara koja su namijenjena obnovi stambenih jedinica, ali i projektima održivog povratka, obnovi infrastrukture, socijalnim projektima, te obnovi vjerskih objekata.

Ministar je podsjetio i na Projekt rekonstrukcije stambenog fonda (OPEC–Fond za međunarodni razvoj–OFID) koji se financira iz sredstava kredita u iznosu od 7.000.000 američkih dolara, od čega će za Republiku Srpsku biti izdvojeno 3.237.500.

Ova sredstva namijenjena su za obnovu i rekonstrukciju stambenih jedinica izbjeglih i raseljenih lica u Republici Srpskoj, a korisnici su alternativnog smještaja.
U periodu realizacije Projekta 2012-2015. godine bit će trajno stambeno zbrinuto 178 obitelji.
Ministar Čordaš govorio je i o javnim oglasima Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica RS koji su objavljeni 15. travnja, a bili su otvoreni 21 dan od dana objave.

Sukladno Programu rješavanja problema raseljenih osoba, povratnika i izbjeglica za 2013. godinu, objavljena su tri javna oglasa za podnošenje zahtjeva za obnovu i rekonstrukciju stambenih jedinica, za pomoć u radu udruženja koja se bave pitanjima raseljenih osoba, povratnika i izbjeglica, te za ostvarivanje pomoći iz programa održivog povratka.

Nakon ovog sastanka, ministar Čordaš je nazočio i radnom sastanku, na temu Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, na kojem je istaknuto da će biti produžen Javni poziv izbjeglim osobama za obnovu kuća s ciljem povratka u BiH.

Ministar Davor Čordaš je nakon sastanka kazao da je „birokratska procedura donatora frustrirajuća", te da je „neprihvatljivo da godinu dana od okončanja međunarodne donatorske konferencije još sredstva nisu operativna“. Dodao je da očekuje da se u BiH ove godine počne s izgradnjom 170 stambenih objekata, te da je zadovoljan zbog činjenice da se na oglas za obnovu imovine i povratak u BiH javilo 2.555 hrvatskih obitelji, koje trenutno žive u Hrvatskoj. „Time u vodu padaju tvrdnje kako Hrvati nisu zainteresirani za povratak“, istakao je Čordaš i upozorio: „Ali, ako do konca maja ne počnemo s radovima, bojim se da će ova godina biti izgubljena“.

Pomoćnik ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Mario Nenadić naveo je da se do sada na javni poziv za obnovu imovine u BiH, Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori javilo 5.200 obitelji. “U BiH 4.398 obitelji traži obnovu svoje imovine, od toga 1.585 u Federaciji BiH i 2.693 u RS”, precizirao je Nenadić. „To je duplo veći broj od naših procjena za ovaj program. Među njima ima i onih koji ne žive u državama regiona, pa će se njihovo stambeno zbrinjavanje rješavati iz drugih finansijskih izvora“,dodao je Nenadić.

On je naglasio da Regionalni stambeni program karakterizira „bezobrazno duga birokratska faza, što i aplikante i predstavnike vlasti BiH čini nervoznim“. „Razvojna banka Vijeća Evrope je s upravnim tijelom donatora utvrdila dinamiku dodjele sredstava od kojih zavisi i dinamika radova. Umjesto da je cijeli region postao jedno veliko gradilište, mi ćemo projekt izgradnje realizirati po fazama, što smatramo lošim rješenjem“, istakao je Nenadić.

Biskup banjalučki Franjo Komarica ocijenio je da je veoma značajno provođenje Reginalnog programa stambenog zbrinjavanja i da se povratnicima mora osigurati kvalitetna infrastruktura i radna mjesta.

Izvor: Tiskovne agencije