B i H
Typography

osobna iskaznica bihAnalizirajući pitanja, žalbe i primjedbe građana koje u svom radu djelatnici općinske Službe za komunikacije dobivaju, ponajprije putem izravne komunikacije sa građanima koja se ostvaruje u općinskoj šalter sali.

Zaključili smo kako se njihov najveći broj odnosi na izdavanje osobnih dokumenata i nadležnosti organa tijela vlasti po pitanju: postupka izdavanja osobnih dokumenata (dokumenti potrebni za izdavanje osobnih iskaznica, vozačkih dozvola, putnih isprava, određivanja JMBG...), postupka ispravki podataka upisanih u pojedine matične knjige i pitanja potrebnih priloga uz zahtjev za do

nošenje rješenja u upravnom postupku, ishođenje različitih uvjerenja o neposjedovanju bh. osobnih dokumenata i sl.

Kako bismo određene informacije učinili dostupnim građanima, pogotovo onima koji se sa privremenog boravka i rada u inozemstvu ovih dana nalaze na području naše lokalne zajednice, u cilju davanja određenih pojašnjenja, koje se ponajprije tiču primjene Zakona o matičnim knjigama, ovom prigodom ističemo slijedeće:
Parlament F BiH, na sjednici Zastupničkog doma održanoj dana 20.03.2012. godine, te sjednici Doma naroda, održanoj dana 20.12.2012. godine, donio je Zakon o matičnim knjigama koji je objavljen u "Službenim novinama F BiH " br. 37/12 dana 03.05.2012. godine. Isti Zakon je stupio na snagu osmog dana od dana objavljivanja i time stavio izvan snage krovni Zakon o matičnim knjigama ("Službeni list R BiH" br. 20/92).

Zakon o matičnim knjigama osigurava dodatnu sigurnost osobnih dokumenata, neograničen rok njihovog trajanja i uspostavu Centralnog matičnog registra (CMR), a njegovom primjenom u praksi stvorit će se pretpostavke da građani dobiju osobne dokumente na najbrži i najjednostavniji način. Novina Centralnog matičnog registra je jedinstveni matični broj za koji će se vezivati svi ostali podaci i dokumenti svake osobe ponaosob, stoga je od velike važnosti za sve građane da imaju određen matični broj budući da će u suprotnom biti uskraćeni svih pogodnosti koje su regulirane novim zakonskim rješenjima. Zakon je također značajan i zbog činjenice što predstavlja jedan od uvjeta za pristup Bosne i Hercegovine euroatlanskim integracijama. On naime, sadrži novine koje podrazumijevaju trajni karakter izvoda iz matičnih knjiga kao što su rodni list, vjenčani list, uvjerenje o državljanstvu i sl. Osim toga, uspostavom Centralnog matičnog registra i elektroničke baze podataka građni će osobne dokumente, u slučaju da im isti nepredviđeno zatrebaju, moći dobiti neovisno u kojoj općini se u tom trenutku nalazili.
 
Temeljni smisao ovog Zakona ogleda se u činjenici da se njime želi osigurati univerzalni upis u matičnu knjigu rođenih svih osoba koje borave na području FBiH, a da se teret tog posla nalazi na općinskim i gradskim službama uprave.

Također, jedan od ciljeva ovog zakona jeste i razvijanje posebne senzibilnosti prema nacionalnim manjinama i socijalno ugroženim kategorijama, što znači da je svaka općina dužna osobama u stanju socijalne potrebe, nacionalnim manjinama i neukim strankama pružiti besplatnu pravnu pomoć, odnosno omogućiti besplatan upis u matične knjige rođenih i matične knjige umrlih kao i sprječavanje apatridije u našoj sredini, posebno prema romskoj populaciji.Primjena novih obrazaca MK, sa neograničenim rokom važenja, u općinskoj šalter sali započela je 17. lipnja o.g. Izvode iz matičnih knjiga moguće je dobiti na pisani zahtjev osobe na koju se podaci odnose, punomoćnika ili člana njegove uže i šire obitelji, usvojitelja ili staratelja.

Obrasci izvoda iz matičnih knjiga i uvjerenja o državljanstvu su višestruko zaštićeni od mogućnosti bilo kakvih neovlaštenih intervencija u sadržaj istih, kako kemijskim i drugim specifičnostima samog papira i pozicioniranim hologramom, tako i posebnom tehnikom printanja samih obrazaca. Umjesto županijskih ministarstava unutrašnjih poslova koja su bila nadležna za naknadne upise u matične knjige rođenih, ispravljanje podataka poslije zaključenja upisa i poništenje višestrukih upisa u matične knjige, po novim zakonskim odredbama ova poslovi su u nadležnosti općinskih organa. Sukladno načelu decentralizacije koji se izražava kroz model delegacije vlasti poslovi koji su u svezi sa vođenjem matičnih knjiga, matičnog registra, izdavanje izvoda iz matičnih knjiga i uvjerenja, vođenje prvostupanjskog upravnog postupka, Zakonom o matičnim knjigama su povjereni jedinicama lokalne samouprave, odnosno općinskim službama uprave, u našem slučaju općinskoj Službi za komunikacije. Protiv provostupanjskih rješenja po pitanju primjene Zakona o matičnim knjigama, donesenih od strane općinske službe, može se uložiti žalba Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova u Sarajevu u roku od 15 dana od dana prijema Rješenja.

Žalba se predaje Službi za komunikacije općine Odžak ili putem pošte, a taksa na žalbu iznosi 15,00 KM prema tarifnom br. 3. – tarife federalnih administrativnih taksi, shodno Pravilniku o načinu uplate javnih prihoda proračuna i vanproračunskih fondova na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine (Službene novine F BiH br. 3/11, 6/11, 9/11, 18/11, 64/11, 87/11, 5/12, 41/12, 69/12 i 93/12).

Istim Zakonom su sva pitanja u svezi sa određivanjem JMB, pitanja promjene jednog ili više slova u imenu ili prezimenu, promjenu cijelog imena ili prezimena, osim iznimaka koja se odnose na usuglašavanje upisa u MKD, MKV i MKU sa upisima iz MKR, pitanja stjecanja entitetskog državljanstva, pitanja koja se odnose na mrtvo rođeno dijete izvan zdravstvene ustanove, promjene spola, vršenje inspekcijskog nadzora nad primjenom Zakona o matičnim knjigama, stavljena su u nadležnost županijskih ministarstva unutrašnjih poslova.

Preuzeto sa: Službene stranice općine Odžak

Marinka Pranjić, dipl.iur.