B i H
Typography

silikonske grudiSARAJEVO - Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH do sada nije zaprimila niti jednu žalbu vezanu za ugradnju potencijalno opasnih silikonskih implantanata, odgovoreno je danas Feni iz ove institucije.

Naime, jedan broj država članica Europske unije zatražio je od Europske komisije da istraži koliko je žena ugradilo potencijalno opasne implatante u grudi i koji su mogući rizici od ovog medicinskog sredstva.

Tako je i francuski ministar rada i zdravlja Xavier Bertrand pozvao jučer na čvršće europsko reguliranje o medicinskim sredstvima u odgovoru na globalni strah od implatanata proizvedenih u Francuskoj.

Bertrand je 30. prosinca prošle godine pozvao 30.000 Francuskinja da uklone silikonske implatante proizvođača PIP.

U Instituciji ombudsmena nemaju informacija da se proizvod - silikonski umetak francuske kompanije PIP - nalazi na tržištu BiH u slobodnoj prodaji ili kod ovlaštenih osoba koje vrše njihovu ugradnju.

No, i pored toga Institucija je nadležna pokrenuti aktivnosti po svim pitanjima koji su od interesa za potrošače.

- Kada je u pitanju sigurnost i zaštita zdravlja potrošača važno je naglasiti da se radi o pitanjima od najvećeg značaja koji zahtijevaju žurnu reakciju svih nadležnih institucija, upozoravaju iz Institucije ombudsmena.

Sustavi brzog upozoravanja u EU (RAPEX, RASFF i ostali) omogućuju brzu razmjenu informacija s ciljem zaštite zdravlja potrošača na način da se opasni proizvodi uklone s tržišta.

Kada su u pitanju medicinski lijekovi i medicinska sredstva nadležna je Agencija za lijekove i medicinska sredstva u BiH.

Oni su kontakt adresa za razmjenu informacija za ove proizvode i nose najveću odgovornost prema potrošačima.

- Naravno, primarna odgovornost leži na proizvođaču, ali i profesionalnom i stručnom osoblju koje vrši ugradnju. Preporuka potrošačima je da ukoliko su koristili tu uslugu obvezno kontaktiraju liječnika obiteljske medicine ili ustanovu u kojoj su bili podvrgnuti kirurškom zahvatu. Potencijalnim korisnicima ovih usluga preporučamo da se obvezno prije donošenja odluke, iz više različitih izvora detaljno informiraju o kvaliteti i sigurnosti silikonskih implantata koji se koriste prilikom ugradnje, poručuju iz Institucije ombudsmena za zaštitu potrošača u BiH.

Preuzeto sa: Bitno.ba