Posavina
Typography

Odžak pouka povijestiJesmo li spremni za istinu o hrvatskim braniteljima Odžaka?

Na tribini Hrvatsko slovo uživo, 12. svibnja 2011., predstavljena je knjiga: ODŽAK - POUKA POVIJESTI - zbornik radova s Desetih dana sjećanja na hrvatske žrtve Drugoga svjetskoga rata, odražnih u Odžaku, Garevcu i Posavskoj Mahali, od 24. do 25. svibnja 2007., urednika i nakladnika Ive Balukčića, objavljen u nakladi Hrvatskoga instituta za povijest Slavonije, Srijema i Baranje; Hrvatskoga kulturnog društva „Napredak” - podružnica Odžak i Katoličke žube Doborskog dekanata, u Odžaku 2009. i projiciran istoimeni dokumentarni film redatelja Maria Raguža (snimatelja i montažera Damira Glavaša), u nakladi HKD Napredak - podružnica Odžak. U predstavljanju i razgovoru o knjizi i filmu sudjelovali su: Mijo Matanović, zastupnik u Domu naroda BiH; Luka Jurić, općinski načelnik iz Odžaka, Ivo Balukčić, župnik iz Odžaka, urednik; prof.dr. Josip Jurčević, povjesničar, Damir Glavaš, snimatelj i montažer filma i Mario Raguž, redatelj filma.

I knjiga i film opisuju stradanja Hrvata odžačko-modričkoga kraja, odnosno Podvučijaka, uglavnom koristeći svjedočenja ljudi koji su preživjeli dramatična i tragična događanja na kraju Drugoga svjetskoga rata, uglavnom nekoliko tjedana po završetku, kada je poginula ili ubijena trećina Hrvata toga kraja.
Zbornik sadrži: Uvodnu riječ urednika dr.sc. Ive Balukčića, Program Dana sjećanja; rad mons.dr. Ratka Perića: ”Sjećanje kao bitna sastavnica identiteta jednog naroda”; dr.sc, Josipa Jurčevića. „Bleiburška tragedija u svjetlu Rezolucije vijeća Europe; dr.sc, Mate Artukovića „Partizanska i komunistička represija i zločini na području Slavonije 1944.-1946.”; posthumno fra Grge Vilića: „Stradanja Hrvata - katolika Podvučijaka 1941.-1945.”; vlč. Ante Burića: „Burića štala rana i ponos Garevca”, dr. Tome Vukšića: „Stradanje crkvenih osoba iz BiH za vrijeme Drugog svjetskog rata i neposredno poslije njega”; mons. dr. Mile Bogovića: „Kršćansko shvaćanje žrtve i Crkva hrvatskih mučenika na Udbini”; propovijed biskupa Mile Bogovića u Posavskoj Mahali 25. svibnja 2007. „Povezani žrtvom Kristovom i žrtvama mučenika”, Dodatak - Rezolucija 1481 (2006) Skupštine Vijeća Europe o potrebi za međunarodnom osudom zločina totalitarnih komunističkih režima i fotografije s Dana sjećanja.

U radu fra Grge Vilića (umro 2009.) o stradanju Hrvata - katolika Podvučijaka 1941.-1945. nalazimo vrlo pregledne, jezgrovite opise: „Podvučijak je sjeverni dio Bosne omeđen: brdom Vučijak, rijekama Savom i Bosnom. U rimsko doba prostor se zvao Ad Bassantes - vrata Bosne. Rimski put Sisak - Mitrovica dijelom je vodio kroz Podvučijak: ulaz Bosanski Brod - Kadar - Odžak - izlaz Vojskova. Prije dolaska Turaka prostor Podvučijaka bio je dio kraljičinog posjeda. Srednjovjekovni grad Dobor bio je kraljičin grad. Kada su knezovi Vukčići- Hrvatinovići preuzeli nasilno kontrolu nad Doborom, Mađari su se žestoko osvetili. Dobor su srušili i zapalili, a otimače žestoko kaznili. Pod tursku vlast Podvučijak je pao tek poslije Mohačke bitke 1526. godine. Narod je prešao rijeku Savu i naselio se stalno u Slavoniji, a Podvučijak se ponovno počeo naseljavati početkom XIII. st., do početka XIX. Prema popisu pučanstava biskupa Bogdanovića 1842. godine u Podvučijaku je bilo 11 kuća i 110 duša.

Prije Drugog svjetskog rata cijeli prostor bio je općina Odžak, a danas tom prostoru pripadaju katoličke župe: Brusnica, Pećnik, Donji Svilaj, Potočani, Odžak, Posavska Mahala, Balegovac, Gornja Dubica i Prud. Godine 1945. prije stradanja tu je živjelo nešto preko 10 tisuća Hrvata katolika: Nad miroljubivim ljudima izvršen je genocid! Od oko 10 tisuća žitelja Podvučijaka poginulo, ubijeno i nestalo je 3375, dakle više od trećine uglavnom radno i životno sposobnih muškaraca. U skladu s podatcima koje je prikupio fra Grga Vilić, stradalnici Podvučijaka ili branitelji ognjišta bili su u sljedećem statusu: civili obrana =765; domobrani - obrana =1175; ustaše - obrana =46; njemački vojnici - obrana =34; partizani - obrana =16, ukupno civilnih stradalnika =672; vojnika stradalnika =2703. sveukupno =3375.
Tko su krivci? Nadalje, kako opisuje fra Grga Vilić: „Za vrijeme Drugog svjetskog rata Srbi Podvučijaka koji su izbjegavali vojnu obvezu ustrojili su svoju četničku postrojbu na Vučijaku. Ubili su na najbrutalniji način 149 civila Hrvata Podvučijaka, vjerojatno zato što su otišli u hrvatske postrojbe. „Prvi i glavni krivac za stradanje Hrvata Podvučijaka su Srbi - četnici.

Početkom rata nije bilo ubijanja. Upadali su naoružani po noći i tražili oružje a zatim hranu, piće i odijelo. Otimali su od srednjeg i siromašnog sloja Podvučijačana. Bili su maskirani i ako bi ih netko prepoznao platio bi glavom. Ubijanja su počela potkraj 1942. i trajala su sve do dolaska vojnika - obrane na redoviti vojnički dopust.” Presjekom komunikacije Podvučijak-Slavonski Brod, 1945., Odžak se našao u okruženju. Usprkos navodnim razgovorima i pregovorima branitelji su ubijani u Burića štali, a kao glavni krivac za taj masakr navodi se Muhamed Mujbegović, brat partizanskog liječnika. Dana 22. ožujka 1945. branitelji su bili u Gornjem Svilaju spremni za proboj i obranu ognji- šta.

No, partizani su zaposjeli Odžak i brdska sela Podvučijaka i obrana je bila Kanal-Ražljevi -Bijele Bare -Balegovac- Ivankovići. Ta se obrambena linija držala do pada u noći 24. na 25. svibanj. Završena je obrana, počela je osveta. Nakon pada je išao Lanac čišćenja terena. Taj proces „otkrivanja ustaša” trajao je do kraja 1946. Grobišta stratišta su: Šamac - ušće Bosne i Save, Vlaška Mala - Nujića njiva, Rijeka Sava - Brusnica, Svilaj, Novi Grad, Zorice, Odžak - Armani ; Modrički Lug; Brčko, Prud, Mrka Ada, Čorića brdo.
Fra Grga Vilić deset je godina radio na zapisivanju istine o stradalnicima Podvučijaka, nakon pedeset godina nasilnog skrivanja. U dokumentarnom filmu mogu se čuti svjedočenja još uvijek živih ljudi, koji su opisali stradanja, zločine. Za istinu još nije prekasno, ako smo za nju spremni.

Dubravka VIDAK