Tolisa
Typography

dani tolise nagradeTOLISA-Programski sadržaji kulturne manifestacije 6.Dani Tolise obogaćeni su dodjelom književne nagrade „Fra Martin Nedić“ koju je Zaklada Terra Tolis utemeljila 2010.godine. Književna nagrada koja nosi ime prvog ilirca u Bosni fra Martina Nedića utemeljena je povodom dvjestote obljetnice rođenja ovog znamenitog franjevca.

Na natječaj je pristiglo 21 književno djelo, od 17 autora iz šest država i to iz BiH, Hrvatske, Srbije, Mađarske, Slovenije i Nizozemske. Stručno povjerenstvo u sastavu prof. Jasna Ivić, prof. Katarina Mijatović i prof. Mato Nedić odabralo je osam autora koji su ušli u uži izbor za dodjelu nagrade, a odlučilo je da prvo mjesto podijele dvije književnice, Radica Leko iz Posušja za roman „U Njemačku brale“ i Mira Šubašić iz Bezdana kraj Subotice za roman „Ispod nedohvata“. Drugo mjesto osvojio je Tomislav Marijan Bilošić iz Zadra za zbirku pjesama Afrika, a treće Zdenka Mija Brebić iz Bjelovara za zbirku kratkih priča Gospa na murvi.                                                

Ime i djelo fra Martina Nedića

-Ove godine pristigla su značajna književna djela poznatih autora koji iza sebe imaju zapažen opus u hrvatskoj i BiH književnosti, pa je povjerenstvo imalo težak zadatak čija djela odabrati. Drago nam je da se prijavio veliki broj autora i mislimo da je to dobra reklama za Zakladu Terra Tolis, ali u prvom redu veliča se ime i djelo fra Martina Nedića, rekao je profesor Mato Nedić i dodao,- Velika vrijednost Zaklade je što podržava njegovanje tradicije ovoga kraja ravne Posavine, a također i to što smo prepoznati daleko šire, što potvrđuje ugled Zaklade i kvalitetu ovoga što radimo. Prvijenac roman Radice Leko „U Njemačku brale“ govori o sudbinama ljudi iz Hercegovine poslije Drugog svjetskog rata. Književnica i nastavnica Hrvatskog jezika iz Posušja, Radica Leko je svojim romanom i dolaskom na Dane Tolise donijela dašak Hercegovine. Dugo je pravila pribilješke za roman i pisala ga dvije i pol godine. -Kako je divno kad se čovjek radostan budi nakon lijepog sna, a kakva je tek radost kada se čovjeku ostvaruju snovi. Upravo mi se ostvario mladalački san dobiti nagradu za svoje književno djelo. Ushićena sam i drago mi je da je moj roman nagrađen, a njegov naziv je stih iz jedne gangaške pjesme koja glasi „Kad ja odem u Njemačku brale, svojoj dragoj kupit ću sandale“, rekla je književnica Radica Leko.                                                      

Tri naraštaja žena

Nakon što je primila nagradu fra Martin Nedić, književnica Mira Šubašić istaknula je da joj nagrada znači priznanje za dosadašnji rad i poticaj da ne stane, nego da nastavi. U svojoj knjizi Šubašićka je ispisala priče o trima obiteljima i tri naraštaja žena u tim obiteljima. U spoju je obuhvatila tri prostora u kojim se odvija radnja, a to su Vojvodina, Bosanska Posavina i Njemačka.  -Pokušala sam prikazati majke, svoju i majke svojih prijateljica, zatim svoj naraštaj kako smo prolazili kroz duhovne priče i generaciju svoje kćeri, odnosno mladih koji sad nastupaju i koji traže svoje mjesto pod suncem. Ovih dana pronašla sam poveznicu između mene i fra Martina Nedića. On je nekoliko mjeseci proveo u Subotici, u mojem zavičaju, a ja dođoh u njegov zavičaj, vidjeh, zavoljeh i ostadoh, s osmjehom je istaknula književnica Mira Šubašić. Po završetku dodjele književne nagrade uslijedila je Večer poezije na kojoj su predstavljena djela dvojice pokojnih Toliških pjesnika Ambre Maroševića i Marka Vukića Skeje.     

Preuzeto s: Posavina-Bloger autor Marko Mišković