Orašje
Typography

ninoslav susilovicUredništvo portala ponovo je zaprimilo dopis zastupnika u Skupštini ŽP Ninoslava Sušilovića u kojem gospodina Sušilović iznosi svoje dojmove te daje sažet pregled nastavka 22. sjednice Skupštine Županije Posavske. Kako je medijski prostor u ŽP uskraćen za ovakve informacije, osvrt predsjednika Posavske stranke za neinformirane građane naše županije prenosimo u cijelosti.

Kao i svaka sjednica Skupštine tako je i ova započela "aktualnim satom" odnosno zastupničkim pitanjima i inicijativama.
S obzirom da me je predsjednik Vlade na pretprošloj sjednici, na moje pitanje "Kada ću dobiti odgovore na svoja pitanja?" priupitao "Tko mi to nije odgovorio?" ponovio sam pitanja na koja do sada nisam dobio odgovore:
1.    Tražim da mi se dostavi Pravilnik o upotrebi službenih vozila kao i spisak svih vozila u vlasništvu Županije Posavske (tip, marka, godište i registarska oznaka) te osobe ovlaštene za njihovo korištenje. (postavljeno 19.05.2011., 08.11.2012.)
2.    Spisak svih uposlenika u Županiji Posavskoj po Ministarstvima, Službama i Uredima uključujući i sve uposlenike koji rade po ugovoru o djelu, kao i podatak od kada su u radnom odnosu (odnosno rade po ugovoru o djelu).  (postavljeno 19.05.2011., 28.02.2012., 08.11.2012.)
3.    Spisak osoba koje su u 2011. i u prvih 10 mjeseci 2012. godine (sada već i cijele 2013.) bile korisnici pomoći za sufinanciranje školovanja iz tekućih pričuva Županije Posavske. (Ime i prezime, godište i adresa). (postavljeno 08.11.2012.)
4.    Tražim da mi se dostavi spisak svih realiziranih privatizacija (uključujući i vrijednost privatizirane imovine) kao i ukupne troškove Agencije od osnivanja do danas. Sve razvrstano po godinama. (proslijediti Županijskoj agenciji za privatizaciju) (postavljeno 30.01.2013.)
5.    Tražim da mi se dostavi spisak svih branitelja s prostora Županije Posavske koji su u aktualnoj reviziji, koju provodi federalno ministarstvo branitelja, izgubili ranije ostvarena prava s posebnom naznakom onih koji su neosnovano ili suprotno važećem zakonu izgubili ranije ostvarena prava. (postavljeno10.04.2013.)
6.    Zašto izvješće o radu Županijske bolnice za 2011. godinu nije bilo na dnevnom redu Skupštine iako je isto, prema riječima ravnateljice bolnice, dostavljeno nadležnom ministarstvu? Dobio sam samo odgovor da je Izvješće proslijeđeno na Vladu, ali ne i odgovor zašto nije bilo na dnevnom redu Skupštine!
7.    Tko je i po kojem osnovu odobrio korištenje službenog automobila Vlade Županije Posavske gospodinu Mati Joziću predsjedniku Nogometnog saveza FBiH za odlazak na skupštinu NS BiH 14. prosinca 2012. godine (koji je otuđen istoga dana ispred obiteljske kuće dotičnoga)? (postavljeno 30.01.2013. godine)
8.    18.12.2013. godine sam tražio da se Zapisnici sa sjednica Vlade redovito upućuju u stručnu službu Skupštine kako bi bili dostupni zainteresiranim zastupnicima. Neodgovaranje na ovu inicijativu (zahtjev) je direktno kršenje Poslovnika o radu Vlade.

te postavio jedno novo pitanje:

1.Zašto se Zakon o reviziji privatizacije državnog kapitala u privrednim društvima u Županiji Posavskoj, koji sam u formi nacrta podnio u redovitu proceduru još krajem 9. mjeseca prošle godine, još uvijek ne pojavljuje na dnevnom redu Skupštine?

Podnio sam i tri inicijative:

1. Kako sam, u ime Predsjedništva Posavske stranke, putem javnih medija to već učinio, sada koristim prigodu da još jednom uputim poziv predsjedniku Vlade najzaostalije i najnerazvijenije Županije - Županije Posavske i svim ministrima da podnesu neopozivu kolektivnu ostavku na funkcije koje obnašaju. Građani ove Županije to zaslužuju barem kao čin minimalne moralne odgovornosti, a razlozi su brojni:
-    zbog neisplaćivanja poticaja za poljoprivredu,
-    zbog neisplaćivanja prava porodilja u privatnom sektoru,
-    zbog visoke nezaposlenosti,
-    zbog kriminalne i neučinkovite privatizacije,
-    zbog velikih financijskih dubioza i katastrofalnog stanja u skoro svim javnim institucijama,
-    zbog iseljavanja stanovništva,
-    zbog raširene korupcije, kriminala i nepotizma
-    zbog općeg beznađa, besperspektivnosti i nepravde,
-    zbog dovođenja Županije Posavske na rub održivosti i dno ljestvice razvijenosti u FBiH po svim mjerilima...

Podsjetit ću sve vas da sam isti ovakav poziv uputio još 26.09.2011. ukazujući na suludu i bezidejnu politiku koja je, tada, za manje od pola godine „vladanja“ uspjela od Županije Posavske napraviti sivu zonu koju se obilazi u širokom luku, poznatu, prije svega po aferama i skandalima (čak i diplomatskim) s redovitom pozicijom u crnoj kronici. Još tada je, onima koji su htjeli gledati i vidjeti, bilo jasno da Županija Posavska ide ka financijskom kolapsu (na kraju smo, evo, dočekali da nema ni za plaće proračunskih korisnika, a kamo li za šta drugo), da se najavljuju i da će uslijediti brojni štrajkovi i prosvjedi (što se također obistinilo) dok se Vlada, kako onda tako i sad, uopće nije bavila rješavanjem nego samo gomilanjem problema.
Ujedno pozivam zastupnike u Skupštini Županije Posavske (ako već nema moralne odgovornosti onih koje ste birali da sami odstupe) da uskrate daljnje povjerenje i raspuste aktualnu Vladu ŽP te u što kraćem roku imenuju tehničku (i nestranačku) Vladu koju bi činili eksperti iz pojedinih oblasti i osobe koje do sada nisu bile na izvršnim pozicijama vlasti na bilo kojem nivou. Tehnička Vlada bi imala obvezu poduzeti nužne korake u stabilizaciji stanja i voditi Županiju do redovitih izbora 2014. godine. Posebno apeliram na savjest i odgovornost zastupnika u Skupštini ŽP, koje je narod na slobodnim i demokratskim izborima ovlastio da obnašaju funkciju najviše zakonodavne vlasti, da u skladu s tim povjerenjem i ozbiljnošću situacije pokažu minimum odgovornosti i poduzmu neophodne mjere.
2. Pošto sam, po običaju (kada se radi o našoj vlasti), pesimista i ne vjerujem da će ova Vlada podnijeti ostavku niti će ih zastupnici razriješiti funkcije onda im predlažem da bar u ovo malo vremena što im je ostalo pokažu da imaju... hrabrosti i pokažu "kako Vlada vlada" i bori se za interese svog kraja.
S obzirom da je zakon o "famoznom nepravednom koeficijentu" o raspodjeli prohoda od PDV-a trenutno u parlamentarnoj proceduri te da se ne zna hoće li, i u kojoj formi, biti izglasan smatram da se ne smije sjediti i čekati da se vidi "šta će biti", pa ni ići okolo i moljakati za podršku i ruke prilikom izmjene zakona nego treba zauzeti čvrst stavi i poslati jasnu poruku. Stoga predlažem da predsjednik Vlade pozove sve građane Županije Posavske (a posebno gospodarstvenike) na građanski neposluh. Da svi isključe fiskalne kase i prestanu s uplatom PDV-a. S obzirom da oni nama "iz Sarajeva" ne vraćaju naš dio prihoda od PDV-a, mi njima nećemo uopće uplaćivati PDV sve dok se ne donese pravedan zakon o raspodjeli tih prihoda.
Tražiti pritom od gospodarstvenika da od tog neuplaćenog novca za PDV podignu plate radnicima na neku pristojnu razinu (da ne rade za 350-400 KM), da im plate prekovremeno, noćni rad, da im uplate obveze za mirovinsko i zdravstveno i ostalo. Naše inspekcije, naravno, ne bi nikoga kažnjavale zbog toga, a ako dođe federalna inspekcija odmah bi obavijestili gospodarstvenike, oni između sebe jedni-druge i po dogovoru... (ili popaliti kase, ili pozatvarati objekte, ili odbiti suradnju... kako god se dogovorimo), a ako nekome "federalci" i odrežu kakvu kaznu da bude plaćena iz proračuna Županije.
Pozivam Vladu da pokaže da je spremna stati uz svoj narod, pa ako treba i snositi sankcije.
3. S obzirom da je Vlada, nakon valjda godinu dana prenemaganja, konačno usvojila Odluku o ostvarivanju prava i načinu uporabe službenih vozila kod proračunskih korisnika Županije Posavske onda predlažem, ako, dakle, već postoji dobra volja za savjesnim i odgovornim raspolaganjem državnom imovinom, pa tako i službenim automobilima, ugradnju satelitskog praćenja službenih vozila. To uopće nisu velika sredstva i siguran sam da bi se za samo par mjeseci isplatila na uštedi u gorivu. Mislim da je suvišno objašnjavati koristi od ovoga i kako bi se korisnici službenih vozila ponašali kada bi se točno znalo kuda su sve išli... Jesu li išli u Zagreb ili su malo produžili do Beča? Jesu li išli na sastanak ili su bili na tržnici?

Zastupnik Enes Đulović je izrazio nezadovoljstvo što njegov prijedlog Zakona o izmjeni Zakona o novčanim primanjima zastupnika i članova stalnih tijela u ŽP, koji je predložio još početkom jedanaestog mjeseca prošle godine, još nije našao na dnevnom redu Skupštine te je, u znak prosvjeda, napustio sjednicu.

Za 22. sjednicu Skupštine ŽP predložen je bio slijedeći dnevni red:

1.    Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dopunskim pravima branitelja u Županiji Posavskoj
2.    Odluka o izradi prečišćenih tekstova Zakona o osnovnom školstvu i Zakona o srednjem školstvu
3.    Izvješće o radu Županijske uprave za inspekcijske poslove za 2013. godinu
4.    Plan i Program rada Županijske uprave za inspekcijske poslove za 2014. godinu
5.    Izvješće o radu Županijskog zavoda za pružanje pravne pomoći za 2013. godinu
6.    Plan i Program rada Županijskog zavoda za pružanje pravne pomoći za 2014. godinu

Na predloženi dnevni red predložene su i tri dopune dnevnog reda. U ime Posavske stranke predložio sam dopunu dnevnog reda s dvije točke, i to:
1.    Izglasavanje (preispitivanje) povjerenja Skupštine u daljnji rad Vlade Županije Posavske
2. Prijedlog Zakona o ograničenju broja mandata nositelja izvršnih funkcija u Županiji Posavskoj. Zakon predviđa za sve nositelje izvršnih funkcija (članove Vlade, ravnatelje i zamjenike ravnatelja agencija, zavoda, javnih ustanova i drugih javnih institucija) mogućnost kandidiranja na istu ili sličnu funkciju najviše dva puta uzastopno. Ovim Zakonom bi se poslala jasna poruka da ne mogu postojati "vječni" direktori, ministri, predsjednici... te da se fluktuacija na rukovodećim funkcijama nameće kao nužnost i uvjet za stvaranje novih ideja i koncepata te davanje prilike mladim, obrazovanim i uspješnim ljudima da ranije dođu na mjesta s kojih će svoje znanje i sposobnosti moći maksimalizirati na korist svoje sredine.
Za prvi prijedlog dopune dnevnog reda glasala su samo dva (!?) zastupnika: gospodin Anes Osmanović i ja.
Iako se u stanci (u neformalnom razgovoru) više zastupnika pozitivno izrazilo o usvajanju zakona o ograničenju broju mandata, prilikom izglasavanja ovaj prijedlog je dobio podršku samo četiri zastupnika (Mustafa Jupić, Ilija Mikić, Anes Osmanović i ja).

U ime Vlade ŽP predložena je dopuna dnevnog reda točkom: Autentično tumačenje Zakona o izvršavanju Proračuna ŽP za 2013. godinu (vezano za način raspodjele sredstava za financiranje političkih stranaka). I mada u ovom slučaju nije ispoštovana poslovnička procedura inzistiralo se na uvrštavanju, a kako je bilo 10 glasova "za" nije uvrštena u dnevni red. Doduše, negdje na drugoj točki dnevnog reda se g. Mijo Matanović, (bivši predsjednik Skupštine) "sjetio" da je za dopunu dnevnog reda, prema Poslovniku Skupštine, dovoljna većina od broja nazočnih zastupnika ali, kako je dnevni red već usvojen, konstatirana je pogreška i rasprava odgođena za slijedeću sjednicu.

AD 1)
Pored nekoliko, više-manje, tehničkih ispravaka glavna izmjena Zakona o dopunskim pravima branitelja u ŽP odnosi se na uvođenje u prava iz ovog Zakona osoba koje su imale radnu obvezu u rata, kao i članova njihovih obitelji.
Podsjetimo, da je isti ovaj Zakon bio na dnevnom redu Skupštine prije otprilike godinu dana kada je, bez ikakvog obrazloženja, povučen s dnevnog reda.
Ako je ovaj prijedlog Zakona dobar, zar je morao čekati godinu dana zbog "unutarstranačkih političkih nesporazuma"? I isto tako, ako je bilo razloga za njegovo povlačenje prije godinu dana, kako danas može biti razmatran u nepromijenjenom obliku? Ovako ponašanje samo (još jednom) pokazuje neodgovornost ljudi koji su na sebe preuzeli zastupanje nečijih interesa i prihvatili se obnašanja javnih funkcija.
Uz predloženi Zakon nije priloženo i mišljenje Udruga proisteklih iz Domovinskog rata, a sjednici su nazočili samo predstavnici HVIDR-e koji su izrazili neslaganje s predloženim izmjenama.
Ministar branitelja je navedene izmjene Zakona pravdao "ispravljanjem nepravde prema nekim ljudima"!?
20 godina poslije rata, u situaciji kada je novca sve manje (nedostaje i za one najpotrebitije) ovakvim potezima se može samo izazvati još više nepravde i nezadovoljstva. Očigledno je da se, po tko zna koji puta, radi o "predizbornoj priči" kojom će se jednoj velikoj populaciji stanovništva obećavati određena prava, a poslije izbora objašnjavati da "nema para!" što će samo dodatno povećavati, ionako već prevelike, frustracije i nagomilano nezadovoljstvo žitelja Županije Posavske. No, to našu vlast, očigledno, ne brine. Jedina briga je: kako osvojiti vlast na slijedećim izborima?
Ne ulazeći u bit predloženih izmjena, podnio sam amandman kojim bi se zaista ispravila jedna od nepravdi, i to prema bivšim pripadnicima Posavskih brigada HVO-a koji su povratnici u RS ili žive u drugim dijelovima BiH. Kako do sada nisu mogli biti korisnici prava iz ovog zakona, da im se to omogući pod uvjetom da ista prava ne ostvaruju u mjestu prebivališta.
Interesantno je napomenuti da su, u ime kluba HDZ-a BiH, uložena dva amandmana (jedan o utvrđivanju obveze odvajanja 3% od ukupnog Proračuna ŽP za potrebe branitelja i drugi o određivanju potpore za rad za svaku od Udruga proisteklih iz Domovinskog rata u fiksnom iznosu od 1.500 KM mjesečno). Postavlja se pitanje: Što je stranka radila (barem) posljednjih godinu dana koliko ovaj Zakon, nakon povlačenja iz procedure, leži u ladici ministra koga su sami izabrali!?
Nakon polusatne stanke nazočni ministri (njih, čini mi se, trojica) su zaključili da Vlada nema kvoruma (!?) i zatražili da se o izjašnjavanje o predloženim amandmanima odgodi za slijedeću sjednicu.

AD 2)
Odluka o izradi prečišćenih tekstova Zakona o osnovnom školstvu i Zakona o srednjem školstvu jednoglasno je prihvaćena bez rasprave o istoj.

AD 3)
Rasprava o Izvješću o radu Županijske uprave za inspekcijske poslove ovaj puta je trajala nešto kraće nego što je uobičajeno. Doduše, vjerojatno je i odsutnost kolege Đulovića tome pridonijela , ali i vrlo nedemokratska i neparlamentarna praksa koju su počeli prakticirati predsjednik i dopredsjednik Skupštine, da se zaključi rasprava, a potom dadne riječ predlagatelju odnosno podnositelju da odgovori na postavljena pitanja. Zastupnici su time spriječeni odgovoriti, replicirati ili zatražiti dodatna pojašnjenja ukoliko odgovori nisu zadovoljavajući ili sadrže netočne činjenice. Na pitanja postavljena od strane kolege Anesa Osmanovića i mene dobiveni su prilično uopćeni i neodređeni odgovori. Posebno je interesantan odgovor (na pitanje kolege Osmanovića) o (ne)mogućnosti zapošljavanja "po ugovoru o djelu" u privatnom sektoru, da inspektori, eto, "toleriraju" takve slučajeve, dok su isti uobičajena i vrlo raširena pojava u državnim institucijama jer, "tako se svud radi"!? I mada bi Zakon o radu trebao jednako vrijediti za sve zaposlene, kako u privatnom tako i društvenom sektoru, čak su i inspekcije te koje se mire s činjenicom da ono što je dopušteno jednima nije i drugima.
Zbog svega, kao i činjenice da niti jedna sugestija s javnih rasprava o, prošle godine usvojenom, Zakonu o inspekcijama Županije Posavske, kao ni većina uloženih amandmana (a napose onaj koji određuje da inspektori ne mogu biti članovi upravnih i drugih odbora političkih stranaka i ne smiju slijediti upute političkih stranaka u obavljanju poslova za koje su zaduženi) nije prihvaćeno, nisam mogao podržati ovo Izvješće.

AD 4)
Bez značajnije rasprave usvojen je Plan i program rada Županijske uprave za inspekcijske poslove za 2014. godinu

AD 5 i 6)
Izuzev izrečenih riječi pohvale za rad Županijskog zavoda za pružanje pravne pomoći, institucije koja (među rijetkima) opravdava postojanje i svojim radom štedi značajne novce, kako građanima ŽP tako i županijskom proračunu, bez puno rasprave usvojeni su Izvješće o radu za 2013. kao i Plan i program rada za 2014.

Oko 14,00 sati završena je još jedna sjednica Skupštine ŽP na kojoj je više vremena potrošeno na aktualni sat, stanke, dogovore i "usklađivanje stavova" nego na aktivan rad po točkama dnevnog reda.

Za Posavinu.org napisao i dostavio Ninoslav Sušilović