B i H
Typography

handzicSud BiH prihvatio je sporazum o priznanju krivice koji je s Tužiteljstvom BiH postigao Enes Handžić, a izricanje presude zakazano je za srijedu, 25. svibnja.

Sporazumom je predviđeno da Handžiću bude izrečeno između pet i deset godina zatvora za zločine nad hrvatskim stanovništvom u Bugojnu.

 “Razlozi zbog kojih je predložen ovaj raspon kazne, koji je i ispod deset godina, odnosno ispod minimalne zaprijećene kazne je kooperativnost optuženog, pronalazak kostiju nestalih, spremnost optuženog ne samo da se javno ispričaju, nego i da svjedoči u svim predmetima koje vodi Tužiteljstvo, a znamo da ih ima mnogo”, rekla je Slavica Terzić, tužiteljica Tužiteljstva BiH.

Terzić je kazala da je zahvaljujući informacijama koje je dao optuženi danas počela ekshumacija na lokalitetu Ivandića kuća kod Bugojna i da je potvrđeno da su pronađene ljudske kosti. Tužiteljstvo je ispunilo i dodatne uvjete koje je zatražilo Sudsko vijeće, a koji se odnose na ekshumaciju, sastanak s obiteljima nestalih, koji su, prema riječima Terzićeve, naveli da im je najvažnije da dođu do ostataka svojih najbližih, a da odluku o kazni ostavljaju sudu.

 “U zapečaćenoj koverti smo dostavili i izjavu zaštićenog svjedoka do kojeg smo došli u fazi pregovaranja. On nam je detaljno opisao način rada u tom ratnom razdoblju, kako su iznesena tijela na Ivandića kuće i zapaljena”, rekla je Terzićeva.

 Handžić je sporazumom prihvatio odgovornost po svim točkama izmijenjene optužnice, koja ga tereti za slanje hrvatskih zatvorenika na kopanje rovova i nepoduzimanje istraga protiv pripadnika vojne policije što su sudjelovali u fizičkom zlostavljanju i ubojstvima Hrvata, koji su bili zatvoreni u većem broju objekata u Bugojnu.
Obrana je istakla da je vijest o pronalasku posmrtnih ostataka imala veoma pozitivan odjek, a da je priznanjem krivice optuženi dao doprinos da se efikasnije dođe do istine.

 “Naročito je važno da je optuženi doprinio otkrivanju istine i da je priznao što je zaista uradio. (...) Optuženi se u vrijeme rata našao na toj funkciji na kojoj se nije snašao. Ovako veliki raspon kazne dali smo kako bi sudu ostavili prostor za ocjenu, a mi predlažemo da ona bude bliža minimumu”, rekao je Fahrija Karkin, branitelj optuženog Handžića.

 Handžić, koji je tijekom rata bio pomoćnik zapovjednika za sigurnost 307. brigade Armije Republike BiH (ARBiH), izrazio je žaljenje i duboko kajanje zbog svega što se dogodilo.

 “Nastojao sam da olakšam situaciju i sebi i drugima. Sada mi je spao teret svih zbivanja i kao čovjek mogu nastaviti život sa sankcijom koja mi bude izrečena”, rekao je Handžić. 

 Handžiću je prije više od tri godine počelo suđenje za zločine nad hrvatskih stanovništvom, zajedno s Nisvetom Gasalom, Musajbom Kukavicom i Senadom Dautovićem. Prema optužnici, Gasal je bio upravnik logora na stadionu “Iskra”, Kukavica zapovjednik osiguranja logora, a Dautović načelnik policije u Bugojnu i zapovjednik  Objedinjenog zapovjedništva. Nakon priznanja krivice postupak protiv Handžića je razdvojen u odnosu na ostale optužene.(Birn/Dnevnik.ba)

Preuzeto sa: Dnevnik.ba