Večeras se s punim pijetetom i na poseban način sjećamo Veronike Đojić i njenih sumještana koji su nevini i bez suda odvedeni u mučeničku smrt 15. prosinca 1945. godine, nakon što je rat okončan i uspostavljen novi društveno-politički poredak. Veronika je već izgubila svoja dva brata Ivu i Jozu, 25. svibnja.
Koje li sudbine, i nju će Mato Belić poslati vezanu za volujska kola koja je vuku na Ćorića brdo gdje joj se kao i braći gubi svaki trag. Ovo je je samo jedan u mnoštvu nesretnih događaja kako na području ovog mjesta, tako i cijelog Podvučijačkog kraja, kazao je u Novom Selu Pero Radić u ime Organizacijskog odbora i domaćina upriličene večeri promocije knjige u sklopu manifestacije „Dani sjećanja“ kojom se žitelji općine Odžak sjećaju na žrtve Drugog svjetskog rata i poraća odžačkog i podvučjačkog kraja.
Ubijena trećina Hrvata
-Večeras su u našim mislima žrtve ovoga mjesta, njih 319, zatim više od 400 žrtava križnog puta, muškaraca u naponu snage rođenih između 1920. i 1925. i mahom neoženjeni. Sjećamo se i oko 500 hrvatskih vojnika iz sela Garevac, zatočenih u Burića štali, koji su ubijani noćima između 24. i 28. svibnja. Prema do sada prikupljenim podacima, koje nam je ostavio fra Grga Vilić, u II svjetskom ratu i poraću ubijeno je 3411 Hrvata ovoga dijela Posavine, uglavnom muškaraca i u naponu snage. Razmjerno broju stanovnika Podvučijak je najveće stratište II svjetskog rata i to jednog naroda. U samo nekoliko dana ubijena je trećina hrvatskog življa ovoga kraja, kazao je Radić i naglasio, čovjek ima sposobnost razmišljati nad vlastitom poviješću, da je objektivizira pripovijedajući je u njezinu povezanu odvijanju. Sličnu sposobnost imaju društva, nacije, obitelji i autor knjige „In vino libertas“ Valentin Ćorić. Sjećanje nam nije površno i kratkovidno jer bi tada bilo otvoreno lažima i zavođenju, a budućnost je ponovno ugrožena. Potrebno je stoga stalno 'čišćenje memorije', da bi poput bistre vode učinilo vidljivim dno i moglo primiti u sebe odsjaj sunca i svjetlo ". Uvjeren sam da ćemo večeras uz naše predavače sve to i doživjeti, poručio je Radić.
Posjećena promocija
Nadahnuto je večer u župnoj dvorani u Novo Selu, pretijesnoj za sve zainteresirane koji su pratili sa zanimanjem promociju, moderirala Slavica Karačić, ravnateljicu RTV HB. O radu Ćorića govorili su uz autora Stjepan Šešelj i Đuro Vidmarović. Sudomaćin večeri gospodarstvenik Božo Benić izrazio je zadovoljstvo što su večeri organiziranoj u Novom Selu doprinijeli da se povijest i stradanje odžačkoga kraja ne zaboravi te zahvaljuje autoru knjige Valentinu Ćoriću na dolasku u Posavinu. Među nazočnim uz ostale su bili gosti iz društveno političkog života, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, oci svećenici predvođeni dekanom Doborskog dekanata preč. Ilijom Orkićem, kao i vlč. Matija Šimića i vlč. Pavo Brajinović, sadašnji i raniji župnik.
Riječi autora
-U Domovinskome ratu sam u teškim vremenima pet puta dolazio u Posavinu i za nju me vezuju divni i nesebični ljudi. Sačuvao sam prijateljske veze, a one su jako važne u životu i evo nakon više od 25. godina evo me ponovo u Posavini, kazao nam je Ćorić. Promocija Ćorićeve knjige održane su najprije u Zagrebu i Mostaru, nastavljene u Dubrovniku, Sisku, Slavonskome Brodu, a planirane su uskoro u Rijeci, Kninu, Zadru, Beču i nekoliko promocija u Njemačkoj. - Ima puno poruka ove knjige, teško ih je pobrojati no možda je najjača da obratimo pozornost na ljude koji nas okružuju a mislimo da su nam prijatelji, no u biti to nisu. Ja sam doživio to što sam doživio upravo zbog svojih najbliža dva tri prijatelja, kazao je Ćorić.
Za posavinu.org piše Mišo Perak