Kardinal Vinko Puljić rekao je u subotu u Sarajevu na misi za bleiburške žrtve da se pomirenje može graditi samo na istini te pozvao na jednako poštivanje svake žrtve ratnih stradanja.
Priredio: Pejo Gašparević
Vrhbosanski nadbiskup u sarajevskoj je katedrali Srca Isusova predvodio misu za žrtve bleiburške tragedije, u sklopu komemoracije čiji je organizator Počasni bleiburški vod a pokrovitelj Hrvatski sabor. Kardinal Puljić pozdravio je sve koji su se uključili u zajedničku molitvu "za tolike žrtve nasilja".
"Upućujem pozdrav biskupu u Klagenfurtu i svim vjernicima njegove biskupije, gdje se nalazi Bleiburško polje. Zbog pandemije koronavirusa koja još uvijek nije potpuno prestala ove se godine nismo mogli skupiti na Bleiburškom polju gdje smo se po tradiciji okupljali i molili za njihove duše", podsjetio je kardinal na razloge zbog kojih je ove godine središnja misa umjesto u Austriji organizirana u BiH.
"Danas se spominjemo svih koju su stradali u logorima, dolinama, planinama i poljima od Bleiburškog preko Dravograda i Maribora, Ogulina i Gospića, Jazovke i Maceljskih šuma, Jasenovca i Gline, Kozare i Podgradaca, Križevaca i Bjelovara do Srijemske Mitrovice, Sarajeva, Foče i Zenice...", kazao je kardinal Puljić pozvavši da se klima pomirenja i vraćanje povjerenja grade na istini, koliko god ona gorka bila i da se prestane koristiti dvostruka mjerila u odnosu prema žrtvama.
U propovijedi je kazao kako misa za sve žrtve mržnje potiče posebne osjećaje te je stoga i prihvatio predslaviti ovogodišnje misno slavlje za žrtve bleiburške tragedije koje imaju pravo na poštovanje kao i svako ljudsko biće.
"Molitva je najsvetiji čin da pokažemo dužno poštovanje prema svim žrtvama. Tim poštovanjem želimo pokazati dužno sjećanje na njih ali i poštovanje za cijenu slobode koju danas živimo", kazao je kardinal u propovijedi.
Podsjetio je na riječi pape Ivana Pavla II. da sudbina mira ponajviše ovisi o solidarnosti srca što nakon prolivene krvi i mržnje podrazumijeva i hrabrost opraštanja.
Humana kultura, istaknuo je kardinal Puljić, oduvijek je gajila poštovanje prema pokojnima no tamo gdje je zavladala mržnja izgubio se taj osjećaj poštovanja a kršćani svoje pokojne ne mogu zaboraviti, posebice ako su oni bili mučeni i ubijeni bez suda.
Podsjetio je kao su svi hrvatski biskupi još 1995. iskazali poštovanje prema svim nedužnim žrtvama Drugog svjetskog rata jer je pravo na život i dostojanstvo svake ljudske osobe pod Božjom zaštitom.
"Svakoj nevinoj žrtvi dugujemo jednako poštovanje. Tu ne može biti razlike", kazao je Puljić dodajući kako ga stoga duboko potresa činjenica da ni do danas nisu otkrivena grobišta u kojima u zakopani stradali na križnim putovima 1945. godine i nakon nje.
Poručio je kako se onaj tko ne želi istinu stavlja se iza zla kojeg brani jer se niti jedan zločin ne može braniti niti se zločin zločinom može liječiti.
„Sada se piše nekakva povijest u kojoj bi se relativizirala stradanja, jer tobože treba graditi povjerenje i stabilizaciju u regiji. Sjećanje na ove žrtve nije huškačka mašinerija, kakva je bila pred Domovinski rat iz ’90-tih godina, nego je čuvanje vlastitog dostojanstva koje treba gajiti ljudsko i vjerničko poštivanje nevinih žrtava. Želim, stoga, ponoviti: Nitko nema pravo zanemariti žrtve za koje danas molimo. Mi kršćani vjerujemo u život vječni i u uskrsnuće mrtvih, kao i u besmrtnost duše. Iz te vjere molimo i odajemo dužno poštovanje zemnim ostacima svih žrtava. Zahvaljujem svim istinskim istraživačima i tragateljima za povijesnom istinom koji skupljaju činjenice. Ne može se sotonizirati jedno znakovlje pod kojim su se činili zločini a drugo znakovlje pod kojim su ovi zločini učinjeni veličati i nametati javnosti kao simbole. Danas, obilježavajući 75. obljetnicu bleiburških žrtava, koje su bile žrtve mržnje i nasilja, želimo dići dostojanstveno glas poruke da se zaustavi manipuliranje žrtvama“, rekao je kardinal Puljić.
Pozvao je na izgradnju civilizacije ljubavi.
„Ne može graditi civilizaciju ljubavi tko nije hrabar istinu prihvatiti i poći putem Kristova Križa koji moli za svoje neprijatelje i prašta im. Mi želimo biti vrijedni potomci onih koji su nam u baštinu ostavili vjeru u Krista, ljubav prema Crkvi i Domovini, te duboko poštovanje prema svim ljudima, posebno prema svim nevinim žrtvama. Tu svetu baštinu trebamo voljeti, za nju živjeti i mrijeti i u baštinu budućim pokoljenjima ostaviti“, kazao je kardinal Puljić.
Na kraju Mise riječi zahvale uputio je nadbiskup koadjutor mons. Tomo Vukšić
"Pridružujem se svojim molitvama, da među ljudima i narodima, među vjernicima i onima koji to nisu, budu ostvarene plemenite nakane mira, suradnje, sloge, molitvenoga sjećanja, razumijevanja, oprosta, čišćenja pamćenja i oslobođenja od zlopamćenja. A sve radi veće slave Božje na ovomu svijetu, radi izgradnje društvene sloge među ljudima i narodima, radi ekumenskoga susretanja, međureligijskoga dijaloga i radi sretnoga napretka svih Božjih stvorenja", rekao je, između ostaloga, nadbiskup Vukšić.
U misnom je slavlju uz vrhbosanskog nadbiskupa Puljića te nadbiskupa koadjutora Tomu Vukšića i druge svećenike koji su koncelebrirali sudjelovalo još dvadeset osoba među kojima je bio hrvatski veleposlanik u Bosni i Hercegovini Ivan Sabolić.
Agencijska izvješća
Priredio: Pejo Gašparević
16. svibnja 2020.