Blaži oblik depresivnog raspoloženja koji se javlja u oko 80% majki nakon rođenja djeteta naziva se postporođajnom tugom ili majčinskom melankolijom („Baby blues“) i smatra se normalnim dijelom ranog majčinstva.
Simptomi koji se povremeno javljaju su manjak energije, nagle promjene raspoloženja, razdražljivost, žalost, potištenost, plačljivost, uznemirenost, zbunjenost... „Baby blues“ se može pojaviti već nekoliko dana nakon porođaja, a traje nekoliko dana do nekoliko tjedana.
Razlog javljanja depresivnog raspoloženja leži u promjeni razine nekih hormona nakon porođaja (progesteron, estrogen). Novonastale, manje ugodne životne okolnosti također mogu pogodovati ovakvom raspoloženju (problemi kod porođaja, bol i neugodnosti koji se javljaju nakon njega, umor i iscrpljenost, manje uspješno snalaženje u novoj ulozi majke i brizi oko djeteta...).
Ovaj blaži oblik depresije ne zahtjeva liječenje, prolazi sam od sebe, ali je važno sve svoje brige i strahove, kao i brigu oko djeteta podijeliti s nekim bližnjim, iskoristiti što više vremena za odmor, pravilno se hraniti, posavjetovati se sa svojim liječnikom.
Teži oblik ovakvog raspoloženja naziva se postporođajna depresija. Najčešće se javlja u periodu babinja (prvih 6 tjedana nakon porođaja), ali se može javiti i kasnije i traje duže od „baby blues-a“, nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. Simptomi odgovaraju pravoj depresiji - javlja se tuga koja ne prolazi, nedostatak motivacije, potištenost, osjećaj izoliranosti, usamljenosti i bespomoćnosti, česte su promjene raspoloženja, osjećaj straha, krivnje, poremećaji hranjenja i spavanja...
Ovo je ozbiljnije stanje koje ćete teško svladati vlastitim snagama i podrškom okoline te ćete morati potražiti pomoć stručne osobe, psihologa ili psihijatra. Liječenje se sastoji od psihoterapije, a prema potrebi će vam liječnik prepisati lijekove potrebne za ublažavanje simptoma ove bolesti.
Najozbiljniji i najrjeđi oblik je postporođajna psihoza. Prisutna je kod 0,1 do 0,2% majki koje najčešće već boluju od nekih psihičkih bolesti. Uz simptome koje nalazimo kod postporođajne depresije, javljaju se povremeno paranoidne misli i halucinacije, a ponekad žene mogu nauditi sebi, djetetu ili nekoj trećoj osobi. Kako žene najčešće nisu niti svjesne svoje bolesti, izostaje neophodna pomoć psihijatra, kao i nužno liječenje.
dr. Nataša Mihelčić Labura, specijalist ginekologije i opstetricije
dr. Zdravko Jeleković, specijalist ginekologije i opstetricije
{jathumbnail off}
Izvor: