P. Mahala
Typography

kalendarOvih dana pojavio se zanimljiv 12-lisni kalendar, nakladnik farmaceutska kuća „Pliva“  iz Sarajeva u  Bosni i Hercegovini , a idejno rješenje i dizajn: ITD „SEDAM“, Sanin Pehlivanović, fotografije Ivan Ravlić, župnik u Pos. Mahali.

Ideju mi je dao i sugerirao gosp. Aljić Anis. Prihvatio sam projekt i ustupio mu svoje fotografije vjera na teritoriju BiH.  Tako da je ovih dana kalendar svoje vrste ugledao svjetlo dana.

U kalendaru su naznačeni glavni praznici-blagdani svih vjera na teritoriju BiH.: pravoslavne, islamske vjerske zajednice, jevrejske i rimokatoličke vjere. Ovako nešto prvi se put pojavljuje na ovim prostorima.
Na ovaj način više se ljudi, vjernici  ovoga podneblja upoznaju sa običajima i naravi vjera naroda koji žive jedni uz druge. Vidimo u ovome ekumenizam i dijalog na djelu.

Mišljenja sam da bi ovu vrstu kalendara u budeće možda više trebalo iznijansirati i detaljizirati, učiniti ga još pristupačnijim svakome od naroda-vjera ovoga okruženja.
Možda bi se još više moglo unijeti blagdana-praznika svih vjera u BiH. Uz vjerske praznike tu su unijeti i državni glavni praznici u BiH.

Osluškujući bilo pojedinih osoba svih naroda i vjera naišli smo na pozitivan eho i razmišljanja. Istina, pravo mišljenje će se vremenom iskristalizirati i na taj način dobit će se na vremenu i razmišljanju kako eventualno raditi u buduće  ovakvu vrstu kalendara.

Držim da je ovaj kalendar od kulturnog značaja kao a i od vjerskoga, jer preko njega mi upoznajemo jedni druge i približavamo se jedni drugima, što nam svima u ovim turbulentnim vremenima mora biti od interesa i koristi.  Sve ove datosti potvrdila je i knjiga „Sakralni i religiozni eksponati vjera na teritoriju BiH“ koja je izišla iz tiska 2008. godine u 7000 primjeraka i već se pokazalo da je  i ta  naklada mogla biti i veća. 

Projekt knjige i izložbe na istu podržale su sve relevantne institucije u BiH.  Ovaj kalendar može doprinijeti više miru, toleranciji i uvažavanju ljudi na ovim prostorima. Kad upoznamo jedni druge više ćemo cijeniti vjerske i nacionalne datosti jednih drugih. Možda ćemo više cijeniti objekte drugih vjera, a neće se na njima vršiti nasilje i opstrukciju.

Na vjere drugih nećemo gledati s podozrenjem, već s ljubavlju znati cijeniti što druge vjere imaju pozitivno. On bi nas trebao približiti uvažavajući vrednote vjera koje su bliske i koje su nam u okruženju u BiH.

Ivan Ravlić
župnik u Pos. Mahali