Potočani
Typography

obitelj_zecPredstavljamo vam obiteljsko gospodarstvo obitelji Zec iz Potočana kod Odžaka
Došlo je takvo vrijeme da se moraju mijenjati i navike i običaji
Živjeti u ovakvom prirodnom okruženju Bosanske Posavine, a ne baviti se proizvodnjom hrane mislimo da je najveća pogreška. Evo jedno moje razmisljanje o našem okruženju. Dvije rijeke Sava i Bosna sa svojim bogastvima, plodnoj ravnici, izobilju vode, blaga klima, brdoviti dio za voćarstvo i pčelarstvo i na kraju Vučijak planina iznad svega toga.

To je raj na zemlji. Jedina mana ovoga svega su ljudi koji su izgubili vjeru u sebe da mogu normalno živjeti na ovom prostoru. Povuklo ih je tuđe slađe, a i ne znajući da pripadaju samo tamo gdje su se rodili i gdje su odrasli. Vodeći se sa tom tezom i teškim vremenima napusitše svoja ognjišta koja njihovi djedovi i pradjedovi nisu napustili u puno težim vremenima. Najgore za jedan narod je kada mu zemlja postane teška za raditi i sve se prvo stavlja na papir, kada se pokušava posao naplatiti jučer, a tek sutra početi raditi, ali da nebi otišli na drugu stranu, a nije nam to u cilju, nego da se upoznamo međusobno.

Mi smo samo jedna mala obitelj koja se bavi voćarstvom i pčelarstvom od 2002 godine.

Ja sam Mato Zec, rođen 19.07.1968 u Potočanima općina Odžak. Supruga LJubica Zec rođena Čaktaš iz Vojskove i dvoje djece: Marijan(1990) i Marijana (1997) bavimo se ovim poslom.

Posjedujemo jedan vočnjak od cirka 1300 sadnica, dva pčelinjaka u Potočanima i Vojskovi od cirka 100 pčelinjih drustava. Od voća imamo oko 1000 sadnica razlicitihh jabuka, a ostalo otpada na kruške, šljive i ostalo voće. Jedan dio ovog voća prodamo na tržnici u Odžaku, nešto kod kuće i u voćnjaku, a ostali dio preradimo u voćne rakije: šljive, jabuke, viljamovke i posebno rakija od kruške "karamuta". Od jednog dijela voća pravimo različite vrste pekmeza, bistrih sokova, kašastih sokova i sve po vašoj želji i narudžbi, jer mi smo tu zbog vas i biti će nam drago, da bar jedan dio proizvoda dospije do vaših domova. Kod nas možete kušati a i nabaviti razne vrste likera, na bazi domaće rakije i domaćeg voća, kao i razne vrste gustih sokova ali u ograničenim količinama. Tko je jedan puta došao i probao naše proizvode u posljednjih 10 godina uvijek se vraćao nazad zbog naše prepoznatljive kvalitete i usluge jer svaki nam je kupac bitan, nebitno o kojoj se količini i vrsti robe radi. Na kraju mislim da još nije kasno da se probudimo i počnemo koristiti domaće proizvode kao izvorno zdravu hranu, a ne kupovati robu sumljivog porijekla. Veselimo se vašem dolasku bez obaveze na kupnju ili samo nazovite radi informacija... nadamo se nasoj uspješnoj suradnji.

Obitelj Zec

O medu …

Što pčela može stvoriti dokazano je da ne može nitko. Evo par prirodnih blagodati od pčela. Na početku stvorila je med. Med je slatka,gusta,aromatična materija koju pčele proizvode nakon prerade nektara i polena ili drugih sokova biljaka. Med je gusta prozirna polutečna masa koja se postepeno kristalizira zavisno od vrste meda. Boja i miris zavise od vrste biljaka od kojih je sakupljen nektar. Med ima prijatan,sladak ukus koji zavisi od vrste meda. S vremenom prije ili kasnjije svaki prirodni med se mora kristlizirati. Kristalizacija je prirodno svojstvo svakog meda. Brzina kristalizacije ovisi o vrsti meda,a može biti od nekoliko dana do nekoliko mjeseci pa do godine dana. To je prirodni proces i kristalizacijom med ne gubi na kvaliteti.Med se lako vraća u tekuće stanje,ali treba imati u vidu da med ne podnosi visoke temperarure.Jer nećete nikada naći med koji se tvornički pakuje i zagrijava da se kristlizirao jer je zagrijan na temperaturu veću od 40 stepeni . Zagrijavanjem na višim temperaturama med gubi svoja prirodna svojstva i zato ga ne smijete zagrijavati na većoj temperaturi od 40 stepeni ali najlakše ćete ga vratiti u tečno stanje u toploj vodi i na toplom prostoru. Med se najbolje čuva na temperaturi od 15-20 stepeni. Ako se med uzima u toplim napitcima morate paziti da nisu prevrući jer prevelikim zagrijavanjem med gubi ljekovita svojstva.Med treba biti potpuno otopljen u tekućini ,jer samo će tako ljudski organizam iskoristiti sve njegove ljekovite tvari.Uzimamo li med bez tekućine,najbolje ga je držati u ustima dok se sam ne otopi. Zbog lake probavljivosti trenutno vraća izgubljenu energiju. Njegova svojstva ga čine nezaobilaznom namirnicom u zdravoj prehrani.Konzumacijom meda na ispravan način med pretvara u lijek. Ovo sve što pišemo mi pčelari je iz osobnog iskustva i međusobne komunikacije a druge stručne stvari o sastavu meda i ljekovitosti meda mogu se pročitati u stučnoj literaturi. A sada malo o vrstama meda koje se najviše susreću u ovome dijelu Bosanske Posavine.

DOMAĆI MED

Nema pčele na svijetu koja stvara loš med, loš med je rezultat industriske proizvodnje ili lošeg, nesavjesnog i neobrazovanog pčelara. Jedna narodna: Kada bi čovjeku dali kruha nahranili bi ga za jedan dan a kada bi ga naučili da se bavi pčelarstvom dali bi mu kruh za čitav život. A sada par riječi od čovjeka koji se druži sa pčelama 10 godina. Pčela je jedan od najkorisnijih insekata na našem planetu. Pretpostavka je ako bi nestalo pčela da bi nestalo i nas za 4-5 godina. Zato moramo svi nastojati da im produžimo život, ako budu one živjele i mi ćemo živjeti. Jedan od najboljih oprašivača je pčela a jedini proizvođač meda na našem planetu je vrijedna pčela medarica. Sve ostale priče o proizvođačima meda su izmišljene. Med je čist prirodni proizvod koji u sebi ima puno ljekovitih svojstava, uzima se kada ste bolesni ali i kada ste zdravi još više, jer se med uzima kao hrana ali i kao liek .Uzimanjem meda kroz cijeli život a ne samo u intervalima kada ste bolesni dokazano je da med ima mnogo vitamina koji su neophodni za ljudski život. Med je sladak i gust sok što ga pčele medarice tvore od nektara koji skupljaju na cvjetovima. Med je najsavršeniji proizvod prirode, u njemu se nalaze svi sastojci koji grade ljudski organizam. Koliko je važna pčela medarica pokazuje da su svi dosadašnji pokušaji prvljenja industriskog meda uprkos silnoj tehnologiji i uloženim ogromnim sredstvima dali poražavajuće rezultate. Tajnu proizvodnje pravog prirodnog pčelinjeg meda pčele nose u svom tijelu i organizmu za probavu koji taj nektar pretvaraju u lijek nezamijenljiv u liječenju i prehrani ljudi.

I na kraju ovog uvoda još nešto. Ako ste odlučili učiniti nešto pozitivno za svoj organizam i za svoje zdravlje, svakako uvrstite med na svoj jelovnik i ostale pčeljine blagodati ali kod nabavke meda treba biti oprezan i nastojati uzimati med od odgovornih pčelara koj odgovaraju za ono što vam daju.

Vaš odgovorni pčelar Mato Zec

http://domaciproizvodizec.jimdo.com