B i H
Typography

bih u obliku zastaveBANJA LUKA/SARAJEVO/MOSTAR - Djeca u BiH slabo razlikuju religiju i nacionalnu pripadnost i plaše se otići u sredinu gdje su pripadnici drugih etničkih grupa zbog straha za osobnu sigurnost, pokazalo je istraživanje UNICEF-a BiH o znanju, stavovima i praksi djece i odraslih u odnosu na interkulturalizam.

Ovi podaci govore u prilog tome da i među djecom razlike na nacionalnoj ili vjerskoj osnovi predstavljaju značajan problem u BiH.

Naime, istraživanje koje je provedeno na pet ciljnih grupa, u 13 bh. općina, pokazalo je da čak svaka treća mlada osoba, u dobi između 15 i 24 godine, smatra da u BiH postoje krajevi u koje za njih nije dobro da odu.

Također, oko polovine anketiranih učenika navelo je da je u školi naišlo na problem vezan uz različitost nekog djeteta, pa je trećina učenika kao razloge tih problema navela različitu religiju, a oko četvrtine različitu nacionalnost ili odjeću.

- To znači da su djeca svjesna tih razlika i da se određeni problemi koji se javljaju među njima, a koji su potaknuti tim razlikama, ne smiju zanemarivati, stoji u istraživanju i dodaje se da postoji stvarna potreba za unapređivanjem razumijevanja i tolerancije različitosti među njima.

Nineta Popović iz UNICEF-a BiH kaže kako su podaci pokazali da su predrasude zastupljenije u manjim i siromašnijim sredinama, te sredinama koje su monoetničke.

- Djeca iz nekih sredina u RS koja nisu imala priliku putovati u Federaciju, ali oni već znaju da se žene u Federaciji pokrivaju. Ili npr. djeca u izrazito bošnjačkim sredinama smatraju da katolici i pravoslavci koji su vjernici sijeku jelke za Božić, a oni koji nisu vjernici da kupuju plastične, i tome slično. Ali ima i dosta ozbiljnijih predrasuda gdje su djeca iz jedne sredine odbila ići na ekskurziju ili na razmjenu učenika u drugu etničku sredinu jer se plaše da ljudi tamo ne bi poštovali njihove običaje vezane za ishranu. To samo pokazuje kako su te predrasude duboko ukorijenjene i koliko je potrebno da cijeli sistem onako udruženo radi na njihovom razbijanju, kaže Popović.

Istraživanje je, između ostalog, pokazalo i da oko dvije trećine učenika drugačijom kulturom smatra drugu vjeroispovijest, a oko polovine drugu nacionalnost, odnosno drugu državu, dok jedna četvrtina tako doživljava druge dijelove BiH.

Nacionalnost napominju nešto više dječaci u odnosu na djevojčice, te nešto više stariji učenici.

Na primjer, u Jajcu većina za svoje "različite vršnjake" smatra one druge nacionalnosti, dok u Srebreniku one iz drugih država i iz toga nastaje značajna činjenica da su djeca svjesna različitosti po vjerskoj osnovi.

Stručnjaci kažu kako su ovakvi rezultati slika stanja u BiH i da, nažalost, ne čudi što najmlađi strahuju da odu iz svog u drugi entitet u BiH.

Pruzeto s bitno.ba